good things seem to happen to me :)

Ensin vähän taustatietoa. Hain keväällä Helsinkiin kulttuurituottajaksi. Ja koska tämä ei sano kellekkään mitään, niin kulttuurituotannon piiriin kuuluu tapahtumien järjestely: festarit, keikat, muotinäytökset, liikuntatapahtumat, gaala-illat…you name it. Kulttuurituottaja voi työskennellä esim mainostoimistossa, kunnan kulttuuri/liikuntatoimessa, yksityisellä -vaihtoehtoja on monia. Noh, mun kohalla tää meni tietystikkin niin, että jäin aivan naurettavan lähelle sisäänpääsyä. Koska hakijoita oli paljon ja kouluun on suht vaikea päästä, sekä aikaisempina vuosina lähes poikkeuksetta kaikki koulupaikat oli vastaanotettu, menetin toivoni. Turhaa työtä, turhaa lukemista.

Noh, eilen yöllä kun valuin rankan (mutta ihanan!!) päivän jälkeen kotiin, oli tossa kynnysmatolla iso kirje. Lähettäjä oli sama, joka viimekuussa mulle samaisessa kuoressa ilmoitti huonoja uutisia. En edes viitsinyt avata. Sanomattakin selvää että “älä lannistu, vaan opiskele avoimessa etukäteen” -kurapapereitahan siellä olisi. Noh revimpä sitten tunnin kuluttua kuitenkin auki ja anteeksi mitä, siinä se lause oli: “sinut on hyväksytty”. IIIIIIIIII!!!! Ensin kämppä ja nyt tämä? Tekis mieli itkeä ilosta, mä olen oikeesti niin kiitollinen! Ja se mitä tähän mun hymyyn tulee, tää ei oo menossa vähään aikaan yhtään mihinkään (ei vaikka tää on jo toka kerta ku kirjotan tätä postausta, ekan unohdin tallentaa) 🙂 Muistakaa ihanat, ihmeitä tapahtuu. Älkääkä koskaan, koskaan menettäkö toivoanne! Tänään me ollaan ILOISIA 🙂

www.weheartit.com

Superhauskaa viikonloppua kaikille! Ja ihan mahtavaa, kun ootte kasannu Back to school outfitteja noin paljon!

T.Sara

80 Comments
  • TYTTELI
    Posted at 09:46h, 12 August

    Woi! Ihanaa ? Onnea tosi, tosi, tosi paljon! Ja sun iloisuutes huomaa todellakin tosta postauksesta (i like it?) :DD

  • TYTTELI
    Posted at 09:46h, 12 August

    Woi! Ihanaa ? Onnea tosi, tosi, tosi paljon! Ja sun iloisuutes huomaa todellakin tosta postauksesta (i like it?) :DD

  • sara.tickle
    Posted at 09:54h, 12 August

    TYTTELI, voi ei nyt alko ilon kyyneleet vuotamaan! Kiitos ihanasta kommentista 🙂 !!

  • Jun
    Posted at 09:56h, 12 August

    Onnea tosi tosi paljon! (: Oot paikkas ansainnu.

  • Lily
    Posted at 10:01h, 12 August

    Oiiiii ihanaaaa! Oon niin onnellinen sun puolesta! 🙂 ja todellakin jos vaan jaksaa uskoa ja olla kärsivällinen niin kaikki on mahdollista! <3

  • emk
    Posted at 10:02h, 12 August

    Mihin kouluun pääsit?, mun sisko pääsi Metropoliaan samalle linjalle kun sä 😀

  • Sunkissed
    Posted at 10:02h, 12 August

    Oi, kauheesti onnea! Oon superilonen sun puolesta, oot varmasti ansainnut paikkas siellä! 🙂
    http://katariina-sunkissed.blogspot.com/

  • sara.tickle
    Posted at 10:03h, 12 August

    Jun, <3 voi kiitos, et tiedäkkään kuinka paljo noi sun sanat mulle merkitsee!
    Lily, APua voi kiitos ihana! Näin se vaan on 🙂 positiivisuutta ja optimistista asennetta. Niillä pärjää tosi pitkälle

  • Viivi
    Posted at 10:03h, 12 August

    Ihanaa Sara! Mä tulin niin onnelliseks sun puolesta 🙂 Paljon onnea koulupaikasta. Hyviä asioita tosiaankin tapahtuu, eikä saa toivoa menettää. Sitä vaan mietin, että kuka oikeasti jättää tollasen paikan ottamatta, vaikuttaa meinaan tosi mielenkiintoiselta. Tosin sun kannalta tietty vaan ihan hyvä 🙂

  • sara.tickle
    Posted at 10:04h, 12 August

    emk, mä meen toiselle kampukselle!
    Sunkissed, kiitos kiiiitos!! 🙂

  • sara.tickle
    Posted at 10:05h, 12 August

    Viivi, Kiitos Viivi aivan älyttömästi. Ihana kuulla!! 🙂 soitin äsken sinne opintotoimistoon niin sanoi että riitti kun pari tyyppiä ilmotti olevansa läsnä vasta keväällä! jippiii

  • ida
    Posted at 10:05h, 12 August

    voi, ihanaa! onnea 🙂

  • sara.tickle
    Posted at 10:07h, 12 August

    ida, te ootte kyllä niin mahtavia. Kiitos NÄÄÄÄIN paljon 🙂

  • ruusu
    Posted at 10:11h, 12 August

    onnea!! oon tosi iloinen sun puolesta 🙂

  • sara.tickle
    Posted at 10:13h, 12 August

    ruusu, niin ihana kuulla, KIITOS!! 🙂

  • Thinkit
    Posted at 10:15h, 12 August

    Oi, onnea todella paljon! Tuli tästä postauksesta itsellekin hyvä fiilis näin perjantaipäivään. :DD

  • sara.tickle
    Posted at 10:18h, 12 August

    Thinkit, mahtavaa kuulla 🙂 kiitos sinullekin! Ja ihanaa viikonloppua

  • karoliina
    Posted at 10:27h, 12 August

    Onneks olkoon! =) Käytiin muuten ostamassa poikaystävälle Nike Helsinki liikkeestä takki sillä lahjakortilla, jonka voitin arvonnasta tuossa taannoin =)

  • sara.tickle
    Posted at 10:28h, 12 August

    karoliina, voi kiitos! Ai kävitte! Ihan mahtavaa 🙂

  • Lidna
    Posted at 10:28h, 12 August

    Hei, onnea tosi tosi paljon! Oot varmasti paikkas ansainnut! 🙂 Vitsi mäkin tulin niin iloseksi tästä sun pirteestä postauksesta! 🙂

  • Tiia.
    Posted at 10:30h, 12 August

    Hurjan paljon onnea opiskelupaikan johdosta 🙂
    http://d-oris.blogspot.com

  • lindii
    Posted at 10:31h, 12 August

    Mulla opiskelee kaveri kulttuurituottariks just Helsingissä ja vaikuttaa aika lungilta meiningiltä. Ite kans meinasin kulttuurituottajaksi, mutta siinä joutuu sen verran käyttää aivoja, että aion suoraan hakea televisio/radiolinjalle opiskelemaan =) Media-ala on piru, mutta ei sille vaan voi mitään ku se on se oma juttu
    psst et kyllä yhtää vaikuta semmoselta hemmolta, joka olis festareita+musiikkitapahtumia ainakaan näkyvänä tuottarina tekemässä, mutta ei koiraa karvoihin katsominen.. ja nykyjään nuo suuretki festarit syntyy musiikkijärjestöjen ja -yhdistyksien toimesta 🙂

  • Sara
    Posted at 10:44h, 12 August

    Voi vitsit onnea eniten sulle! 🙂 Oot kyllä onnes ansainnutkin, kaima! 🙂

  • sara.tickle
    Posted at 10:49h, 12 August

    Lidna, apua kiitos hirveesti 🙂
    Tiia, hurjan paljon kiitoksia kommentistasi 🙂
    lindii, ai opiskelee! Mahtia! Radiotoimittajaksi opiskelu on varmaan siistiä kyllä 🙂 Välttämättä festarit ei oo ehkä se eka juttu mitä käyn tekemään. Enemmän kuumottais tommonen mediapuolen tuotantohommat ja liikuntatapahtumien järkkäily yms!
    Sara, Kiitos niiiiin paljon! 🙂 ihanaa!

  • jeee
    Posted at 11:03h, 12 August

    rakas sara, susta on niin kiva kuulla ku oot noin ilonen ! ? (tosin oot aina ollukki) rakas jatka samaan malliin, oot super ja mun hyvä päivä parani sun ja sun hyvien uutisien ansiosta hyper paljon! onnea ja tsemppiä! 🙂 ?

  • MyyMyy
    Posted at 11:06h, 12 August

    Hei, ihanaa ! Onnea tosi paljon 🙂
    http://lifeonplate.blogspot.com/

  • jinx
    Posted at 11:42h, 12 August

    onnnnea!! ihan mahtavaa! 🙂
    good things come to good people!
    mihin maahan simone menee vaihtoon? itse lähen myös tän kuun lopulla ja alkaa jo vähän jänskää iik

  • ELLUU
    Posted at 12:02h, 12 August

    Oi onnea ihan mahtavia uutisisa! (—:

  • :)
    Posted at 12:02h, 12 August

    oujee! mahtavaa!
    vuosi sitten mä laitoin hakuun pari lähihoitajakoulua ja odotin sitte innolla että päääsisinkö sisään. sitten ku ekasta paikasta tuli tieto niin olin ihan sekasin. mutta tulipa tieto sieltä toisestaki paikasta! niin se vaan autto ku ihan omana, reippaana itsenään haastatteluun meni, niin paikka aukes!
    sisko haki kans sairaanhoitajaks opiskelemaan. pääty 4.varasijalle ja oli ihan surku ettei pääse koskaan sisälle. mä mietin että kyllä se pääsee ja nyt se oli sitte vitsit päässy! ja ai että olin siitä ylpeä!
    nyt pitäis vielä ite viedä hakemuksi vaatekauppoihin, jos sinne töihin pääsis!

  • Caroliina
    Posted at 12:24h, 12 August

    Voi Sara! Ihanaa! Kaikkea hyvää jatkoonkin sinulle =) T: Joka päiväinen vierailija (monesti useampaankin otteeseen 😉 )

  • petra
    Posted at 12:33h, 12 August

    vähänkö hei superihanaa! onnea tooooodella hirmuisesti paikasta 🙂 ? !
    itsehän en pääsyt lääkikseen näin ekalla hakukerralla, mutta nyt on koko vuoden kestävä valmennuskurssi tiedossa, toivottavasti ens kerralla sitten lykästää!

  • adele
    Posted at 12:55h, 12 August

    OOooiii ONNEKS OLKOON SARA hirmusesti!! <3 sait ihan hymyn minunkin huulille kun tulin lukemaan tämän postauksen! Oon ilonen sun puolesta, ihan mahtava juttu!:)

  • Anneli
    Posted at 12:59h, 12 August

    Eikä, paljonpaljon onnea tai eihän se onnesta oo kiinni vaan itsestä – tonne on käsittääkseni aika vaikea päästä, ainakin jos vertaa hy:n keskivertosisäänpääsyprosenttiin (oisko ollut 20% peräti!), tietty hakijalta vaaditaan myös hiukka erilaisia ominaisuuksia kuin näillä kuivilla akateemisilla aloilla 😀
    Ihan mahtavan aurinkoinen postaus muutenkin, tulin ihan mielettömän hyvälle tuulelle ja onnelliseksi sun puolesta, vaikken sua tunnekaan kuin blogin kautta, onnea vielä! Nyt jaksan itsekin tsempaa vielä parisataa sivua EU-lainsäädäntöä ja takuulla hymy huulilla, jengi varmaan luulee mua ihan hulluksi!
    Ihan mahtavaa viikonloppua sullekin!
    AI niin hei, kiitti vielä liikuntapostauksista, oon itsekin ihan flipannut urheiluun ja terveelliseen elämäntapaan muutenkin, joten kiva lueskelle sun juttuja. Toivoisin niitä tietty vielä lisää, esim. lajikokeiluja jos sellaista harrastat, ja jos et niin siinäpä postausvinkkiä! Varmasti muitakin kiinnostaisi, oota varmaan aika monelle myöskin liikunnallinen esikuva 🙂

  • Taija
    Posted at 13:20h, 12 August

    Tulin tosi iloseksi tästä postauksesta! Huippua viikonloppua sulle ja mielettömästi onnea koulupaikasta 🙂

  • myh
    Posted at 13:32h, 12 August

    onneksi olkoon!

  • nansku
    Posted at 13:47h, 12 August

    Jes hyvä Sara, paljon onnea!! 🙂

  • roosa
    Posted at 14:06h, 12 August

    ihan mahtavaa ! onnea ja iloa opiskeluun 🙂 ihana fiilis jäi tästä postauksesta <3

  • Aliin
    Posted at 14:22h, 12 August

    Onnea onnea Sara aivan ihanaa! =) Muistan tuon tunteen kun viime vuona pääsin itse haluaamani kouluun. Saako kysyä miten sun fysio-opinnoille nyt käy, vai olitko jo valmis? Joka tapauksessa ONNEA!!

  • nelli
    Posted at 14:25h, 12 August

    onnea sara ihan hirveästi! 🙂

  • nelli
    Posted at 14:25h, 12 August

    onnea sara ihan hirveästi! 🙂

  • tt-
    Posted at 14:48h, 12 August

    Oii mä tulin niiin iloseks sun puolesta!:) Onnea hullusti!

  • Nilla
    Posted at 14:48h, 12 August

    Voi vitsi, onnea hurjasti! 🙂

  • iida
    Posted at 14:52h, 12 August

    aivan mielettömän paljon onnea!:) nää on just tämmösiä juttuja, mitä ei ikinä uskoisi omalle kohdalle sattuvan. mutta hienoa, että pääsit lopulta, huonojen uutisten jälkeenkin, sinne minne halusit:)

  • Anne
    Posted at 14:53h, 12 August

    Onnea hurrrrrjasti!!!
    Ja sitten aasinsilta aiempaan postaukseen 😀 Kiinnostaisi tietää, mistä ostit sen ihanan viininpunaisen neuletunikan? 🙂 Törkyminä kun tällaista kyselen vielä onnittelujen perään 😀

  • viveka
    Posted at 14:53h, 12 August

    Mielettömän siistii. Onnea todella paljon 🙂

  • AnsQhei
    Posted at 15:01h, 12 August

    Ihana postaus! Tuli itellekin (lähes) samantasoinen ilomieli 😀 Jeeeeeeee!!! ONNEA SARA ja kiitos piristyksestä!
    http://fromlacetostuds.blogspot.com/

  • annie
    Posted at 15:24h, 12 August

    Oi että, paljon onnea!! 🙂 meni oikein kylmät väreet kun tuli niin hyvä mieli sun puolesta

  • Nuuuna
    Posted at 15:28h, 12 August

    Hurjasti onnea!! Elämä hymyilee 🙂

  • Paapu
    Posted at 15:29h, 12 August

    Onnea koulupaikasta!
    Itse opiskelen Oulussa mediatuottamista, melko samaa muttei kuitenkaan – eihän ne ikinä! Meillä voi erikoistua tapahtumatuotantoon, AV-tuotantoon ym. Itse aion AV-tuotannon pariin.
    Toivottavasti ala on oikea sinulle ja kaikki menee hienosti! =)