Mikä ihmeen YO-laketti? 28 April, Apr 2011 - 07:17
Hoi tulevat ylioppilaat, tää on ehkä paras keksintö vähään aikaan! Näitä laketteja ilmestyi eilen rajoitettu määrä meille Vilaan ja haluan nyt aivan ehdottomasti ja samalla täysin vilpittömästi infota teitä tästä! YO-laketti on siis Kirsi Nisosen suunnittelema valmistujaispäähine perinteisen YO-lakin rinnalle. Laketti toimii täydellisesti niillä, jotka hikisen päänahan ja lättäkampauksen sijaan haluavat jotain kaunista, trendikästä ja erilaista!
Tässä olis ollu enemmänku loistava vaihtoehto myös yhelle vuoden -08 ylioppilaalle, jonka YO-lakki a) oli perinteisen hiostava ja tietysti väärän kokonen b) piilotti juhlakampauksen, jota väsättiin kakstuntia kampaajalla c) tippui maahan ja meni kuraan d) vaihtui likaantumisen takia juhlista seuraavana arkipäivänä otettavissa yo-kuvauksissassa äidin vanhaan lakkiin e) on nyt roskiksessa 😀 Eli suomeksi, yo-kuvissa päässäni oleva lakki on suoraan 70-luvulta kun se vois myös olla tollanen täysin mun näkönen, ihana panta! Perhanan Nisonen, oliko ihan pakko keksiä toi vasta nyt haha.
Mitäs te ootte mieltä YO-laketista?
YO-lakettia myyvät mm. VILA, Stockmann, Helsinki10, Design Forum, Mustahöyhen, Cotton ja Televisio Lifestyle Store. Hintaa laketilla on n.40e.
T.Sara
ooop
Posted at 22:36h, 28 Apriltoi on aivan järkyttävä
M*
Posted at 22:51h, 28 AprilItse suunnittelijahan kommentoi tätä, että laketti on lähinnä loistava vaihtoehto ylioppilaspäivän iltajuhliin tai vapun rientoihin 🙂
Hän siis on myös perinteisen yo-lakin kannalla, itsekin en lakkiaispäivänä olisi tällaistä päähäni laittanut, siis lakitustilaisuudessa, mutta illalla toki! Ja nyt saatan jopa käydä ostamassa tämän vappujuhliin jos Helsingistä vielä löytyy 🙂
sara
Posted at 22:57h, 28 AprilPantana on toki kaunis ja ihan ok ideanakin, mutta kallistun perinteisen lakin puolelle, onhan se kuitenkin se ‘ainoa ja oikea’, jolla on merkitystä ja joka on suuri tunnus ylioppilaalle. Vappupäähineenä tuo voisi kyllä mennä, jos ajatus lähtisi huvittelutasolta.
marjutt
Posted at 22:58h, 28 AprilOotko muuten töissä Forumin vai Kampin VILAssa? 🙂 Haluan tulla moikkaamaan kun tuun Helsinkiin kohta!
miu
Posted at 00:15h, 29 AprilKyllä yo juttuihin yhdistää tuon lyyran, mutta siihen se jää. Tuo on ruma. Ei sillä että yo lakki kaunis olisi, mutta se on jo perinne. Muutaman vuoden kuluttua tuo saattaa hyvinkin olla lakin rinnalla juhlinnassa, mutta kaunistakaa se sitä ennen juhliin sopivaksi. Tuo on naurettavan näköinen, enkä itse kehtaisi päähäni laittaa.
Iina-Maria
Posted at 11:41h, 29 AprilSiis tuo on ihan nätti, mutta mun mielestä aika normaali hiuskoriste. Mun mielestä tuollainen ‘lakin korvaaja’ olisi parempi vielä suurempana ja jotenkin enemmän perinteistä lakkia muistuttavana (ei siis pelkästään väritykseltään).
Itse olen tämän kevään ylioppilas ja aion kyllä ehdottomasti hommata sen lakin. Vaikken ole mikään perinteiden noudattaja ja tykkään rikkoa rajoja, kyllä mä ylioppilaspäivänä haluan painaa siellä salin edessä lakin päähän muiden mukana. 🙂
Mutta kuten jotkut ovat tuolla aikaisemmin jo ehdotelleet, voisi tuollaisen kukkapannan laittaa hyvinkin iltarientoihin päähän. Koska en usko, että itselläni ainakaan lakki pysyy mukana vauhdissa… 😀
nojaa
Posted at 14:47h, 29 Aprilei, kyllä sen pitää olla lakki ainakin omasta mielestä…. kamala, sehän on kuitenki ikivanha perinne:D mulle tulee kesäloma fiilis henk. koht. vasta kun nään ylioppilalakin jonku päässä… en ees tajunnu että mikä toin on aluksi =)
mutta niinku eka sano ‘perinne on perinne.’
christel
Posted at 18:34h, 29 AprilOunou, pakko tulla hakemaan vaikka teidän vilasta. Ei muuten ois ollu maholiista varaa sellasta, hakisin maanantaina? 😀
puolesta
Posted at 20:47h, 29 AprilItse ostin tuon tänään kun VILA:n myyjä sitä esitteli mulle ja aion kyllä käyttää koko yo päiväni. Vain koulun lakituksessa painan päähäni virallisen lakin koska minusta olisi epäsopivaa olla siellä laketti päässä.
jeps
Posted at 21:15h, 29 AprilTosi paska läppä.
Aikoinaan tää Nisosen mamma oli samassa amiksessa, opiskeli pukuompelijaksi. Olisi nyt edes ollut modisti-linjalla niin vois ylpeenä vääntää noita turbaanejaan, mutta ei…
sama
Posted at 21:17h, 29 AprilIhan totta, uskomatonta kuraa. Ja teinit ostaa, ettei kampaus mee pilalle lakin takia, iiik! Ruma, överihinnoiteltu PANTA.
höhö
Posted at 21:56h, 29 AprilAika lollero! En ikinä haaskaisi rahaa tuollaiseen. Mutta toisilla näköjään on liikaa rahaa, kun pitää ostaa kaksi hattua. Ai mutta tottakai se pitää ostaa kun sitä on mainostettu blogissa. Laittaisitte rahaa luonnonsuojeluun eikä tollaiseen paskaan.
emmmmmi
Posted at 14:31h, 30 Aprilno hyh, kyllä sen pitää olla perinteinen lakki.
paulasydan
Posted at 17:49h, 02 Maywow, makee! mul oli lakkiaisis päässä serkun lakki ku en halunnu omaa hankkia ku tiesin kuitenki saavani teekkarilakin sit seuraavana vuonna 🙂 tollane ois kuitenki ollu ihan hauska just vaikka iltajuhliin, vaik kyl mä tällasis asioissa perinteitä suosinkin.
abi
Posted at 11:47h, 29 FebruaryJonkun perinteen takia muka pitäis joku ruma pönttö työntää päähän.
Laketti sopii paremmin.