Mistä olet kiitollinen? – kerro ja lahjoitat 1€ hyväntekeväisyyteen

 

Tammikuussa 2018 päätin, että vuoteni yksi tärkeimmistä teemoista tulisi olemaan kiitollisuus. Halusin vähentää negatiivisia ajatuksia ja haalia tilalle kiitollisuuden tunnetta. Välillä oma etuoikeutettu asema unohtuu arjen touhujen keskellä. Aina sitä ei vaan muista miten perhe, ystävät, koti ja työ eivät suinkaan ole itsestäänselvyyksiä.

Tänä vuonna kiitollisuus on saanut elämässäni uuden merkityksen. Se on yksi teemoista, joihin olen pyrkinyt parhaani mukaan keskittymään joka ikinen päivä. Suurien kiitollisuutta herättävien asioiden lisäksi olen pyrkinyt huomioimaan myös niitä pieniä arkisia juttuja, joista tulee hyvä mieli, mutta jotka saattavat unohtua päivän vaihtuessa seuraavaan. Sellaisia, joita en aikaisemmin oikein edes rekisteröinyt.

 

 

Aloitin tänä vuonna kiitollisuuspäiväkirjan, josta kerroin bloginkin puolella. Niin hullulta kuin se kuulostaakin, kiitollisuuspäiväkirja avasi silmäni. Rustailen kirjaani juttuja päivän päätteeksi – en joka päivä, mutta viikottain. Vihkon sivuilta löytyy isompia ja pienempiä asioita. Viime viikolla sieltä on löytynyt mm. tällaisia.

“Kahvinkeittimen porinaan herääminen. Meidän perheen naisten yhteen osuva kemia. Satsumat, joissa ei ole yhtään siemeniä. Puhtaiden pyykkien tuoksu. Auringonsäteet joulukuussa. Maksettu laskupino, jonka voi repiä ja heittää paperinkeräykseen. Hot Jooga sunnuntaiaamuna. Aamuhalaus ja suukko häneltä. Täydellisen kypsä avokado. Kirjan lukeminen sängyssä. Läheisten ja tuntemattomien tuki uusien haasteiden äärellä. Lautapelit. Saunatreffit siskon kanssa keskellä viikkoa. Joulumarkkinat.” 

 

Huomasin, että aloin etsimään arkipäivistäni hyviä asioita niiden negatiivisiin tarttumisen sijasta. Haasteen kohdatessani yritin löytää tilanteesta aina jotain hyvää ja kääntää vaikeuden vahvuudeksi. Koin tänä vuonna vähemmän stressiä aikaisempiin vuosiin verrattuna. Oivalsin, että jos en pysähdy iloitsemaan hetkistä, olivatpa ne sitten suuria/pieniä onnistumisia tai niitä pieniä iloa tuovia arkisia tilanteita, päiväni vaan vaihtuvat toisiin ja tuntuvat jotakuinkin samanlaisilta.

Koen, että olen tänä vuonna ollut aidosti onnellisempi. Ja koen, että on minun vuoroni pistää hyvä kiertämään.

 

 

Seuraavaksi heitän pallon sinulle: Kerro mistä sinä tunnet kiitollisuutta juuri nyt.

Jokainen kommentti tarkoittaa 1 euroa hyväntekeväisyyteen ja summan maksan yksin minä.

 

Kohteiksi olen valinnut kaksi erilaista:

Ympäristö (Greenpeace)

Tyttöjen koulutus (Plan Suomi)

 

Voit lisätä kommenttisi perään, kumpaan kohteeseen toivoisit oman lahjoituksesi menevän 🙂 Rekisteröin kaikki toiveet.

 

 

Kiitos kaikista lukuisista kommenteista <3 Lisäsin joukkoon vielä extra 50e, joka oli joululahja 1v veljenpojalleni.

Tyttöjen koulutukseen kerättiin 603 € ja Greenpeacelle 483 €

Ihanaa uutta vuotta <3

 

 

xx Sara

1,034 Comments
  • Niko
    Posted at 19:47h, 17 December Reply

    Siitä, että skidi on terve.

  • Suvi
    Posted at 19:48h, 17 December Reply

    Tähän vuoteen on mahtunut yksi elämäni isoimmista muutoksista, liittyen parisuhteeseen, ja nyt yritän olla kiitollinen siitä mitä minulla nyt on. Vaikka maalliset huolet painavat, yritän ajatella että asiat voisivat olla huonomminkin.

  • Pia
    Posted at 19:49h, 17 December Reply

    Todella ihana ja tärkeä teko <3
    Olen kiitollinen nyt: lumesta, eilen vietetystä etukäteisjoulusta perheen kanssa, ystävistä, juuri tehdystä herkkukeitosta ja ihanan rennosta illasta ihan kotosalla 🙂

  • Venla
    Posted at 19:49h, 17 December Reply

    Perheen ja ystävien tsemppi ja korvaamaton tuki ♥️

  • Johannam
    Posted at 19:50h, 17 December Reply

    Kiitollinen perheestä, ystävistä ja siitä, että valmistun pian ihanaan ammattiin! ❤️

  • Maija virkkala
    Posted at 19:50h, 17 December Reply

    Olen kiitollinen poikaystävästä ja siitä, että saan opiskella just mulle sopivaa alaa ja kohta valmistunkin siitä ❤️

  • Johanna D
    Posted at 19:51h, 17 December Reply

    Meidän perhe <3 Meillä on maailman suloisin 9kk vanha poika, joka tällä hetkellä leikkii söpösti isänsä kanssa tossa vieressä. Sydän pakahtuu! Ja tyttöjen koulutukselle tuki 🙂

  • Johanna Vanninen
    Posted at 19:51h, 17 December Reply

    Olen äärimmäisen kiitollinen maailman parhaasta perheestä ja ihanista ystävistä <3 Ja Suomesta! Ja aaton treenistä ja Petri Laaksosesta

    Ps Mun ege Greenpeacelle.

    Pps Oot paras <3

  • Elisa
    Posted at 19:51h, 17 December Reply

    Omasta rakkaasta joka tekee iltapalaleivät kun itseä laiskottaa.

  • Minna
    Posted at 19:51h, 17 December Reply

    Olen kiitollinen
    -perheestäni ja siitä että olemme kaikki terveitä
    -poikaystävästäni ja siitä että olemme löytäneet toisemme
    -siskontytöstäni ja siitä että sukuun on kohta tulossa myös pieni poika
    -mahdollisuudesta matkustaa ympäri maailmaa
    -kaksikielisyydestäni
    -puhtaasta juomavedestä jota saa suoraan hanasta
    -lämpimistä suihkuista
    -suomalaisesta koulutuksestani, jonka vuoksi toivoisin että oma lahjoitukseni menisi Plan Suomelle

  • Annika
    Posted at 19:52h, 17 December Reply

    Oon kiitollinen kuluneesta vuodesta – siitä, että sain olla koko vuoden oman alan töissä (ja seuraava työ alkaakin heti parin viikon päästä ja pääsen vihdoin 4,5v jälkeen muuttamaan takaisin Helsinkiin ❤️), sain loput kurssit ja gradun tehtyä, elin koko vuoden kaukosuhteessa varsin onnistuneesti ja mikä parasta, nähdään pian 2 kuukauden pitkän tauon jälkeen ❤️

  • Alisa
    Posted at 19:53h, 17 December Reply

    Naimisiin menosta ja pitkästä ulkomaan matkasta. Lahjoitus tyttöjen koulutukseen.

  • Sara Korpela
    Posted at 19:54h, 17 December Reply

    Kiitollinen rakkaudesta sekä annetuista mahdollisuuksista yrittää ja onnistua ❤️ lahjoituksen kohteeksi toivon Plania!

  • Hanna Rättö
    Posted at 19:55h, 17 December Reply

    Olen kiitollinen läheisistäni ja siitä, että kohta pääsee perheen kesken viettämään joulua ja syömään hyvin. 😍

  • Juuli
    Posted at 19:56h, 17 December Reply

    Voi vitsit, mielettömän ihana juttu tämä. <3 Mäkin olen ollut tänään kiitollinen monesta jutusta.
    – Koiranpennut ja koiravideot, ne piristävät ihan aina!
    – Valkosuklaapäällysteiset piparkakut.
    – Jouluradio.
    – Naapureiden loistokkaat talvivaloasetelmat! Pitäis jaksaa ripustaa myös nuo omat…
    – Poikaystävä, joka jaksoi innostua mun kanssa tänään mm. Lie Min lounassalaattipöydästä ja Tuomaan markkinoiden kojuista.
    – Uusi sohva, johon mahtuu pötköttämään kaksikin kerrallaan.
    – Anopilta saadut suppilovahverot.
    – Jouluinen Helsinki on vaan ihan mieletön loskasohjosta huolimatta.

  • Laura
    Posted at 19:56h, 17 December Reply

    Hetken Thaimaassa asuttuani oon ehdottomasti kiitollinen Suomesta ja siitä miten hyvin kaikki asiat meillä täällä on 💙

  • S.
    Posted at 19:56h, 17 December Reply

    Kiitollinen elämäni tärkeimmistä ihmisistä sekä siitä, että mulla on mahdollisuus vapaasti toteuttaa itseäni, asettaa päämääriä ja tavoitteita elämässäni ja saavuttaa ne jonain päivänä.

  • Josefina
    Posted at 19:57h, 17 December Reply

    Kiitollinen mun pienestä ja suloisesta koiranpennusta, perheestä ja hyvää haastetta tarjoavasta työpaikasta 🙂

  • Lotta
    Posted at 19:57h, 17 December Reply

    Oon kiitollinen kaikista rakkaista ihmisistä joita mulla elämässäni on.❤️ Kuluneen viikon pieniä kiitollisuuden aiheita ovat olleet höyryävä tee kylmänä päivänä, yökyläily ystävän luona, saunominen kynttilän valossa, puhtaat lakanat, kuulokkeissa soiva joulumusiikki, jouluiset podcastit ja itkemisen jälkeinen kevyt olo.

    Minun osaltani toivon lahjoituksen menevän tyttöjen koulutukseen.

    Iiihana ajatus Sara! ❤️

  • Vilma
    Posted at 19:57h, 17 December Reply

    Ihanasta kodista, työympäristöstä ja rakastavasta perheestä ❤ Myös uusi tuleva perheenjäsen tuo kiitollisuutta 😊

  • Sanna
    Posted at 19:57h, 17 December Reply

    Perheestä ja terveydestä 🙏🏻

  • JK
    Posted at 19:58h, 17 December Reply

    Olen kiitollinen siitä, että saan asua viihtyisässä kodissa, minulla on työ ja mielenkiintoiset opinnot meneillään. Olen kiitollinen siitä, että olen saanut elää turvallisen lapsuuden ja siitä, että elämässäni on monta tärkeää ihmistä. Toivoisin lahjoituskohteeksi tyttöjen koulutuksen. Kiitos Sara ❤️

  • Amanda Ng
    Posted at 19:59h, 17 December Reply

    Kiitollinen terveydestä, perheestä ja ystävistä 🙏❤️

  • Essi
    Posted at 19:59h, 17 December Reply

    Kiitollinen ihanasta perheestä ja ystävistä!♥️

  • Jenna
    Posted at 20:00h, 17 December Reply

    Tunnen kiitollisuutta tällä hetkellä ihanista ystävistä, jotka jaksavat kuunnella aina juttujani<3 lahjoitus tyttöjen koulutulseen.

  • Erika
    Posted at 20:01h, 17 December Reply

    Perhe ja ystävät. Kiitollinen työpaikasta. Kiitollinen siitä että on mahdollisuus tavoitella unelmia. Kiitollinen että on unelmia. Kiitollinen siitä että olen terve ja ympärillä puhdas luonto.

  • Emma
    Posted at 20:02h, 17 December Reply

    Olen kiitollinen siitä että selvisin tästä vuodesta. Raskas ero vei voimat mutta työ, läheiset ja oma (yllättävä) sinnikkyys kantoivat tänne asti.

  • Laura
    Posted at 20:02h, 17 December Reply

    Olen kiitollinen omasta puolisostani ja yhteisistä hetkistä hänen kanssaan. Lahjoitus tytöille! 🙂

  • Hanna
    Posted at 20:02h, 17 December Reply

    Perheestä! Ja vakituisesta työpaikasta!

  • Katja Haapio
    Posted at 20:03h, 17 December Reply

    Ihana idea! Olen kiitollinen ihanista ystävistä ja upeasta talvisäästä.

  • Emma Saramäki
    Posted at 20:05h, 17 December Reply

    Siitä, että maisteriopintojen ensimmäinen syksy alkaa olemaan pulkassa ja pian pääsen viettämään Joulua perheen luokse<3 toivoisin omalta osaltani lahjoituksen menevän Greenpeacelle!

    Ihanaa Joulua, Sara!

  • Jemina Kyyrö
    Posted at 20:05h, 17 December Reply

    Läheiseten antama energia ja huolenpito, rakas ja turvallinen perhe & koti, työ josta aikoinaan vain haaveilin sekä terveys 🧡

  • Reetta Pellikka
    Posted at 20:05h, 17 December Reply

    Kiitollinen siitä että pääsen jouluksi kotiin perheen luokse Suomeen <3

  • Emmi
    Posted at 20:05h, 17 December Reply

    Olen kiitollinen perheestäni ja siitä miten läheisiä olemme.

  • Annu
    Posted at 20:05h, 17 December Reply

    Makaan kotona kuumeessa ja angiinassa. Suurta kiitollisuutta mussa aiheuttaa poikaystävä, joka hoivaa ja muistuttaa syömisestä/lääkkeistä jne. ❣️

    Toivoisin lahjoitusta tyttöjen koulutuksen hyväksi. Pisteet sulle tästä mielettömästä ideasta ja hyväntekeväisyydestä.

  • Karoliina
    Posted at 20:06h, 17 December Reply

    Kiitollinen vanhemmista joiden luokse voin aina mennä hengailemaan ilman että kyseenalaistavat aikuisen tyttären intoa katsoa heidän kanssaan (huonoja) tv-sarjoja. Aina saa tulla käymään, aina on hankittu “varuiksi” myös minulle pientä purtavaa. Aivan äärettömän kiitollinen olen. Ihanaa joulumieltä Sinulle Sara<3

  • Jyrki Kalaja
    Posted at 20:06h, 17 December Reply

    Kiitollinen hyvistä ystävistä! Tyttöjen koulutukseen tämä euro. 🙂

  • Annukka Mansikkaviita
    Posted at 20:08h, 17 December Reply

    Hyvistä yöunista 🙂

  • Miia
    Posted at 20:08h, 17 December Reply

    Perheestäni. ❤️

  • Mia
    Posted at 20:08h, 17 December Reply

    Terveydestä jonka melkein menetin, upeista lapsistani ja siitä että voin opiskella ja kehittyä vielä näinkin vanhana (34 v) 😁. Tuki tytöille.

  • Noora
    Posted at 20:09h, 17 December Reply

    Omasta kodista, perheestä, ystävistä ja siitä, että saan asua Suomessa.

  • Linda Kangasmaa
    Posted at 20:09h, 17 December Reply

    Kiitollinen siitä, että pitkästä aikaa ei tarvitse stressata saako kesätöitä koska on jo työpaikka ja keväällä amk:sta valmistuminen häämöttää! 😊

  • Roosa
    Posted at 20:10h, 17 December Reply

    Olen kiitollinen miehestä joka aina jaksaa minua vaikka olisin väsynyt ja kiukkuinen, joka jaksaa piristää ja helliä.

  • Pauliina
    Posted at 20:10h, 17 December Reply

    Ihana idea!

    Olen kiitollinen miehestäni, perheestäni ja ystävistäni. Myös ihanista työkavereista, tulevasta joulusta läheisten kanssa ja ensi kesän keikkalipuista!

  • Lellu
    Posted at 20:10h, 17 December Reply

    Oon kiitollinen koirista joita lenkitän omaksi iloksi monesti viikossa. Oli tässä yli parin viikon tauko ja se tunne kun pitkästä aikaa nähtiin oli niin ihana ja onnellinen. Ne koirat on mulle niin tärkeitä että melkeen alkaa itkettää. 🙂 Ympäristöön tämä euro vaikkapa. 🙂

  • Henni
    Posted at 20:11h, 17 December Reply

    Mä oon ollut tänään kiitollinen ainakin näistä asioista:

    – Heräämisestä ensirakkauden vierestä
    – Ystävän treffaamisesta puolen vuoden tauon jälkeen ja siitä tunteesta, että oltais tavattu viimeksi eilen
    – Tämän lukuvuoden osalta pulkassa olevista opinnoista
    – Siitä, kun äiti on tehnyt lapsuudenkodissa illallisen valmiiksi
    – Jouluvaloista, tunnelmasta
    – Tästä postausideasta

    Kiitos ❤️ Jos saa toivoa, haluaisin tämän kommentin euron menevän Greenpeacelle 🌱

  • Netta
    Posted at 20:11h, 17 December Reply

    Oon kiitollinen ystävistä ja perheestä 😊

  • Marppis
    Posted at 20:11h, 17 December Reply

    Oon kiitollinen siitä että voin jakaa elämän asioita siskon kanssa<3 ja ihana ajatus tää lahjottaminen!

  • Annika
    Posted at 20:12h, 17 December Reply

    Olen kiitollinen rakkaimmista ihmisistä lähellä! ❤️
    Aivan mahtava idea tämä, pisteet sulle oot mieletön! Oman osuuteni toivoisin greenpeacelle 🙂

  • Pipsa Peltoniemi
    Posted at 20:12h, 17 December Reply

    Kiitollinen siitä että olen työssä jossa opin joka päivä jotain ja jonne aamuisin haluan mennä. Tuki tytöille!

Post A Comment
Your comment will be visible after approval